AnaSCI - Fitness Evolved

Buy Needles and Syringes with NO PRESCRIPTION   Synthetek Muscle Building And Fat Loss Products   Cheap Pure Supplements

©ALL CONTENT OF THIS WEBSITE IS COPYRIGHTED AND CANNOT BE REPRODUCED WITHOUT THE ADMINISTRATORS CONSENT 2003-2019

   
  Synthetek Syntherol  
   
   
   
Largest Selection of Bodybuilding Products   Largest Selection of Bodybuilding Products   Largest Selection of Bodybuilding Products


User CP FAQ Members List Calendar New Posts Quick Links Log Out

AnaSCI Fitness Evolved  AnaSCI Fitness Evolved  AnaSCI Fitness Evolved  AnaSCI Fitness Evolved  AnaSCI Fitness Evolved


        
        
        
        
        

Automatic Translations (Powered by Yandex):
Albanian Belarusian Catalan Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Italian Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Portuguese Russian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Ukrainian

Go Back   Anabolic Steroids Discussion and Bodybuilding Forum > Diet, Nutrition & Supps Section > Diet, Nutrition & Supplements Discussion

Like Tree20Likes

Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
Dieting is not Cheap
Old
  (#1)
AnaSCI VET
 
chrisr116's Avatar
 
Offline
Posts: 3,788
Join Date: Nov 2012
Dieting is not Cheap - 04-07-2015, 02:44 AM

I have been on a very strict diet for the past month or so. My diet coach has it listed out how he wants me to eat. 6 meals per day. I was looking over receipts from Sam's Club and the grocery store. This diet is just whole foods. I am not on any type of powdered proteins, etc.

I have kind of got a feel for the amount of food and what that food costs me every week. My proteins are fish, sirloin steak, lots of chicken, and ground turkey. Sweet potatoes are a major part of my diet also- for my carbs. Luckily I have a large flock of chickens, so eggs aren't really included in my figure. The less expensive stuff is salad mix, veggies, and other stuff like balsamic vinegar and olive oil. I know I am forgetting something.

But, according to my closest figure, this diet costs me $15 a day. So, if we break it down farther. I have dropped 20 lbs since I have started, 244lbs to 224lbs. So, basically a month of dieting costs approximately $400. We are just talking food here, nothing else like testosterone, etc. Luckily I am cruising on this diet at 250mg of test enanthate a week. If we get into the possiblilty of adding in dnp, t3, clen, Primo, Masteron, etc., we are getting into some serious bucks.

So, that equates to $400 for 20lbs, which is 20 bucks a pound. Lol. I am already leveling off, so each pound of fat lost, and eventually, each pound of muscle gained costs a fortune with a proper diet.

On a side note, if I go figure what a year of deer hunting expenses are, I would probably quit hunting... That is my other passion. Wonder what a pound of venison costs by the time it ends on the plate. Haha, I bet its close to 100 bucks a pound.

What are you guys spending on food when cutting?
Phoenixk2 likes this.

Last edited by chrisr116; 04-07-2015 at 02:53 AM.
   
Reply With Quote
Old
  (#2)
AnaSCI VET
 
kubes's Avatar
 
Online
Posts: 2,018
Join Date: Aug 2013
Location: Los Angeles
04-07-2015, 08:09 AM

My grocery bill is almost double that. You must be doing a pretty good job getting deals. Just like gas food is not cheap anymore
chrisr116 likes this.
   
Reply With Quote
Old
  (#3)
AnaSCI VET
 
chrisr116's Avatar
 
Offline
Posts: 3,788
Join Date: Nov 2012
04-07-2015, 08:21 AM

Yeah, luckily my wife does the shopping. If I did, I'd be way more.
   
Reply With Quote
Old
  (#4)
AnaSCI VET
 
kubes's Avatar
 
Online
Posts: 2,018
Join Date: Aug 2013
Location: Los Angeles
04-07-2015, 08:22 AM

Quote:
Originally Posted by chrisr116 View Post
Yeah, luckily my wife does the shopping. If I did, I'd be way more.

Haha I never looked at it that way. I could probably save some money if I did the shopping but I don't have the time
chrisr116 likes this.
   
Reply With Quote
Old
  (#5)
AnaSCI VET / Donating Member
 
Sully's Avatar
 
Offline
Posts: 3,298
Join Date: Dec 2012
04-07-2015, 02:34 PM

Diet shopping is all about finding the deals at different places around town and taking advantage of them. We've got a Whole Foods type place here that sells chicken breast for $1.99/lb on Tuesdays. Free range, antibiotic free, blah blah blah. Basically good quality chicken that they usually charge $5-6/lb for. I stock up when I can make it there. Dollar General now has a market type grocery store in our town too. Lean ground beef there for $1.50/lb. Sirloin steaks for $2.75/lb I think as well. It's a huge pain to make an entire day out of grocery shopping, and having to hit 6 different stores, but it can save a couple hundred bucks a month if u plan it right. Just gotta do a little searching to find the good deals. Good luck bro, I feel your pain. Dieting is rough in more ways than one.
chrisr116 likes this.


GearPro Rep
[email protected]


It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it- Aristotle
   
Reply With Quote
Old
  (#6)
Banned
 
Offline
Posts: 4,827
Join Date: Oct 2012
Location: Out in the boondocks
04-07-2015, 02:56 PM

$15/day for six whole food meals. That's awesome considering your eating fish, steak, and chicken along with veggies for less than $3 meal. My kids eat your daily budget in snacks alone!
chrisr116, Sully, d2r2ddd and 1 others like this.
   
Reply With Quote
Old
  (#7)
Registered User
 
Offline
Posts: 570
Join Date: Oct 2012
04-07-2015, 09:04 PM

I definitely feel your pain. That's what's wrong with today's society. It's cheaper to eat fast food than it is to eat properly.
chrisr116 and xchewbaccax777 like this.
   
Reply With Quote
Old
  (#8)
AnaSCI VET
 
kubes's Avatar
 
Online
Posts: 2,018
Join Date: Aug 2013
Location: Los Angeles
04-07-2015, 09:38 PM

Oh I don't think fast food is cheaper but probably about the same and you get so much better food at home!
chrisr116 likes this.
   
Reply With Quote
Old
  (#9)
AnaSCI VET
 
chrisr116's Avatar
 
Offline
Posts: 3,788
Join Date: Nov 2012
04-08-2015, 03:23 AM

Quote:
Originally Posted by Magnus82 View Post
$15/day for six whole food meals. That's awesome considering your eating fish, steak, and chicken along with veggies for less than $3 meal. My kids eat your daily budget in snacks alone!
Yep, I have to again hand it to my wife for all the shopping and planning. The sirloin is like $7 a lb at Sams but is choice grade and grain fed, etc. I can get the steak a lot cheaper but I can't stand steak that is not up to a decent standard. On the veggies, my lack of pickiness equates to saving money also. We get one of those 6.6lb restaurant sized cans and I just eat peas with every meal until their gone, then eat green beans until that can is gone.

I did find this soybean in the pod veggie called Edamamie or spelled something like that. I love that stuff, for variety every couple of days. I was chewing up and swallowing them pods and all, until my wife caught me and showed me how to get the beans out of the pod. The pods weren't meant to be eaten. lol
xchewbaccax777 likes this.
   
Reply With Quote
Old
  (#10)
AnaSCI VET / Donating Member
 
Sully's Avatar
 
Offline
Posts: 3,298
Join Date: Dec 2012
04-08-2015, 11:54 AM

Actually, other than the thick rope-like membrane that joins the 2 halves of the pod together, the whole thing is perfectly edible. It's mostly a texture thing that keeps most people from eating it. If u peel that seam off from end to end the whole thing eats pretty easily after that. I like to soak mine in some salt water for a few hours before eating them, then throw a little garlic infused olive oil over them and toss in a bowl. Makes a good snack.
chrisr116 and xchewbaccax777 like this.


GearPro Rep
[email protected]


It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it- Aristotle
   
Reply With Quote
Old
  (#11)
AnaSCI VET
 
chrisr116's Avatar
 
Offline
Posts: 3,788
Join Date: Nov 2012
04-08-2015, 12:24 PM

Quote:
Originally Posted by Lil' Sully View Post
Actually, other than the thick rope-like membrane that joins the 2 halves of the pod together, the whole thing is perfectly edible. It's mostly a texture thing that keeps most people from eating it. If u peel that seam off from end to end the whole thing eats pretty easily after that. I like to soak mine in some salt water for a few hours before eating them, then throw a little garlic infused olive oil over them and toss in a bowl. Makes a good snack.
I'm sure it adds to the fiber for an easy bathroom time. Lol. Good point sully. I'll try your system
   
Reply With Quote
Old
  (#12)
AnaSCI VET / Donating Member
 
Sully's Avatar
 
Offline
Posts: 3,298
Join Date: Dec 2012
04-08-2015, 05:18 PM

Hmmmmm, I never checked to see if they had more fiber that way. They might. The fiberous texture of the pods can make them a little tough to chew. Some people don't like them no matter what. I also eat shrimp with the shell on, so U might be better off not listening to me.
chrisr116 likes this.


GearPro Rep
[email protected]


It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it- Aristotle
   
Reply With Quote
Old
  (#13)
AnaSCI MEMBER
 
Offline
Posts: 6
Join Date: Jul 2015
08-05-2015, 04:00 PM

Yes the bill can be expensive but the food you're taking is good for your health. And you are already noticing improvement.
   
Reply With Quote
Old
  (#14)
AnaSCI VET / Donating Member
 
aon1's Avatar
 
Online
Posts: 1,054
Join Date: Dec 2013
Location: dark side of Olympus
08-06-2015, 07:03 PM

Buying a big freezer and butchering a whole beef will cut your bill a ton and the quality is second to none of you get hooked up with a good butcher
   
Reply With Quote
Old
  (#15)
Banned
 
Offline
Posts: 4,827
Join Date: Oct 2012
Location: Out in the boondocks
08-06-2015, 07:41 PM

Quote:
Originally Posted by aon1 View Post
Buying a big freezer and butchering a whole beef will cut your bill a ton and the quality is second to none of you get hooked up with a good butcher
That is a great way to do it, save money, and get a better quality beef. I've done this all my life and have never bought beef from the store, other than steaks when they run out. Where I live grass fed beef isn't even an up charge and are often less as we have the space to put cattle to pasture.
   
Reply With Quote
Old
  (#16)
AnaSCI MEMBER
 
machomadness22's Avatar
 
Offline
Posts: 8
Join Date: Aug 2015
08-23-2015, 01:40 AM

I spend about $80 a week in food from Costo give or take I'm not really following a specific diet but I buy 1 huge 8-10lb bag of chicken, thing of tuna, 2 crates of eggs for me and the wife,3 things of almond milk and I usually pick up a couple of steaks a week from Safeway or something. I buy all my brown rice in bulk so I usually have to replace that every few months same with oatmeal a a big bag of whey!
   
Reply With Quote
Old
  (#17)
AnaSCI VET
 
Phoenixk2's Avatar
 
Offline
Posts: 1,025
Join Date: Dec 2013
08-23-2015, 08:36 AM

Quote:
Originally Posted by machomadness22 View Post
I spend about $80 a week in food from Costo give or take I'm not really following a specific diet but I buy 1 huge 8-10lb bag of chicken, thing of tuna, 2 crates of eggs for me and the wife,3 things of almond milk and I usually pick up a couple of steaks a week from Safeway or something. I buy all my brown rice in bulk so I usually have to replace that every few months same with oatmeal a a big bag of whey!
Only $80 a week? Today at Costco I'll spend about $40 on my steaks for the week alone...
chrisr116 likes this.
   
Reply With Quote
Old
  (#18)
AnaSCI VET
 
chrisr116's Avatar
 
Offline
Posts: 3,788
Join Date: Nov 2012
08-23-2015, 12:00 PM

Quote:
Originally Posted by Phoenixk2 View Post
Only $80 a week? Today at Costco I'll spend about $40 on my steaks for the week alone...
Yeah, at Sam's a pack of sirloin steak runs about 20-25 bucks. I believe they are USDA Choice grade vs Select grade you get at alot of places. I think Costco beef is Choice grade also. Well worth the extra money, in my opinion.
Phoenixk2 likes this.
   
Reply With Quote
Old
  (#19)
AnaSCI MEMBER
 
machomadness22's Avatar
 
Offline
Posts: 8
Join Date: Aug 2015
08-23-2015, 09:43 PM

Quote:
Originally Posted by Phoenixk2 View Post
Only $80 a week? Today at Costco I'll spend about $40 on my steaks for the week alone...
Quote:
Originally Posted by chrisr116 View Post
Yeah, at Sam's a pack of sirloin steak runs about 20-25 bucks. I believe they are USDA Choice grade vs Select grade you get at alot of places. I think Costco beef is Choice grade also. Well worth the extra money, in my opinion.
Haha yeah that's why I don't buy steaks at Costco I don't eat enough red meat to justify spending that much upfront, like I said if I get the urge for a burger or steak ill jut run down the street to Safeway in the long run I'm probably spending more.
   
Reply With Quote
Old
  (#20)
AnaSCI VET
 
Phoenixk2's Avatar
 
Offline
Posts: 1,025
Join Date: Dec 2013
08-24-2015, 05:14 AM

Quote:
Originally Posted by chrisr116 View Post
Yeah, at Sam's a pack of sirloin steak runs about 20-25 bucks. I believe they are USDA Choice grade vs Select grade you get at alot of places. I think Costco beef is Choice grade also. Well worth the extra money, in my opinion.
I grill up a bunch of steak and chicken thighs and cut them all up and put in a large glass container. Then I go to Chipotle and buy 4-5 brown rice bowls with mild salsa and some pinto beans(only in 2 of them) for about $5-$6. I take home and mix all the rice together. Then I have a very tasty brown rice mixture to eat with my meat.
chrisr116 and machomadness22 like this.
   
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -4. The time now is 09:33 AM.



Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Copyright © 2003-2019 AnaSCI.org. All rights reserved.